Komedie s pomocí staroněmecké legendy a Viktora Dyka

V HLAVNÍCH ROLÍCH HRAJÍ:

Krysař, mystik ............... Jakub VYPLEL

Krysař, sangvinik ............... Libor ULOVEC
Agnes
konšelka Strummová
............... Lenka NOVÁČKOVÁ
dvojrole

konšelka Froschová ............... Kateřina HREČÍNOVÁ
Kristián ............... Jakub KOLÁR
Černá Líza ............... Jana HRADECKÁ
Sepp Jörgen ............... Martin PROKEŠ
Faustus z Wittenberka ............... Jiří KOLÁŘ


Napsal a režíruje: Jakub KOLÁR


Vážení přátelé, tak tohle tady ještě nebylo. Toto představení je tak nové, jak jen to jde. Nejen že se jedná o premiéru, ale zároveň v něm dochází k jevům, které dosavadní historie našeho divadla neznala.

  1. text napsal Jakub Kolár ve spolupráci s jiným autorem.
  2. hlavní postavu hrají dva herci, a to současně!
  3. jiné dvě postavy hraje jedna herečka, tentokrát ovšem nikoli současně, jsme přece jen pouze amatérské divadlo.

K bodu jedna: pod dnešní komedií je podepsána dvojice autorů Jakub Kolár a Viktor Dyk. Druhý jmenovaný dodal základní matérii děje, první ji uhnětl do podoby snesitelné komedie. Co ho k tomu vedlo? Před lety viděl tak otrocky doslovné zpracování Der Rattenfängera, že usoudil, že čas nazrál pro převratné pojetí. Nakonec se tedy ukázalo, že nazrával o dvanáct let předčasně, ale zase chápejte, že i čas chce svůj čas. (Přesně, u věcí extrémně hmotných, a to Kolár celkem vzato je, čas běží pomaleji – poznámka Albert Einstein) Takže proto Krysař až dnes. Vzhledem k tomu, že jde o první spolupráci obou autorů, zeptali jsme se, jak se navzájem vidí, jak se vnímají.

Viktore, co si myslíte o Jakubu Kolárovi?
„Kdo to je?“
Zpracoval vaše klasické dílo Krysař.
„Jo, to dělá kde kdo. Ale tohohle Kolára já zrovna vůbec neznám.“

Jakube, co si myslíte o Viktoru Dykovi?
„A jeho už jste se ptali?“
Jistě.
„A co říkal?“
Nezlobte se, ale to je přece podružné, ne?
„No tak, ale jak mám formulovat svůj názor na něj, když nevím, co si o mně myslí on...“
On se vyjádřil hned, nechtěl znát váš názor na sebe.
„Aha. Sakra. No tak dobře... Takže... Ano, Viktor Dyk existuje, napsal Krysaře. Nemůžu o něm říct, ale zároveň samozřejmě. Pochopitelně jistě, ovšem na druhé straně to víte... Tedy pokud mohu být upřímný, tak... Sem dejte tři tečky, jako že jsem se významně odmlčel. Viktor je nezpochybnitelný, Dyk, tam cítím jistou... Stačí to takhle?“

Jak je z rozhovorů vidět, lze spolupráci obou titánů považovat skutečně za vzácnou.

K bodu dvě: Ano, postavu Krysaře hrají zároveň Jakub Vyplel a Libor Ulovec. Proč? Inu, hlavní hrdina je pojat jako schizofrenik. In natura jsou na jevišti zfyzičněny (Díky, to nemuselo být – pozn. Einstein) obě jeho lidské stránky. Na jedné je to pravý Krysař – mystik, uhrančivec, sólista, svůdce, zkrátka umělec. Na druhé pak jeho druhé já čili krysař s malým k – normální chlapík, trochu tlučhuba, trochu lenoch, trochu závistivec, zkrátka divák. Díky tomuto duu je možné nahlížet na fenomén Krysaře z několika úhlů a zároveň na jeho „vnitřních“ dialozích rozkrýt jeho motivace a duševní pochody. Chápete to ještě aspoň trochu, vážení diváci? (Pro ty, který to nechápou, to zjednodušim. Zkrátka na jevišti jsou dycky dva, ale ostatní postavy dycky viděj jenom jednoho, protože je to vlastně jenom jedna postava – pozn. Pipkins) No, Pipkins má pravdu. Krysař sám sebe vidí dvakrát, vy ho vidíte dvakrát, ale ostatní postavy na jevišti vidí vždycky jenom jednoho Krysaře/krysaře, podle situace. Z toho pak vznikají dvě možnosti: buď komické situace, nebo totální zmatek. Ale kurňa, takhle nějak se dělá avantgarda, ne? Zmíněnou dvojjedinou bytost hrají Jakub Vyplel a Libor Ulovec. První sází na zpodobočojidní kukuč á la kocour Garfield, druhý na rejný pohyb a mluvu á la Eddie Murphy v sloní vířivce.

K bodu tři: Lenka Papáčová hraje Agnes a zároveň konšelku Bonifácu Strummovou. To jest jednou je z ní svůdná milovnice, podruhé protřelá politička. Takováhle kombinace je vpravdě smrtící, protože v reálném životě neexistuje pro Lenku žádný vzor. Což se ovšem dalo očekávat.

Také Jana Hradecká má těžkou úlohu – hraje ohyzdu. Co je pro jiné v našem souboru hračkou, je pro ženy ze souboru velmi, velmi obtížné. Jana však na dva dny vysadila Vitalineu, Actimel, prací prášek Tide, tablety do myčky Somat, aviváž Lenor a přípravek proti lupům Schwarzkopf a výsledek se okamžitě dostavil – úplně sešla. Doufáme spolu s vámi, vážení diváci, že jde o vratný proces a koňské dávky doporučovaných výrobků Janu opět vrátí mezi normální ženy.

Kateřina Hrečínová jako konšelka Gottlieba Froschová je jemnou satirou na americké senátorství, polské sejmovství a zkorumpovanou radu starších-s-kostí-v-uchu konžského kmene Guru Guru. Její „tfuj tfuj tfuj“ je poctou francouzskému galantnímu románu.

Martin Prokeš musí Seppa Jörgena pojmout jako tupce. Dokáže to Martin? ptáte nejen s obavami, ale také spolu s vámi. Neprobleskne občas jeho proslulý intelekt a celou hru tím nezničí? Stát se to může, takže až na jevišti uslyšíte: „globálně prostoduchá interpretace úzce folklorního fenoménu eliminátora lichočenišních hlodavců ve mně nezanechala traumatickou stopu“, tak to ignorujte.

Jiří Kolář jako Faustus využil nedávného pálení čarodějnic, aby z nich na hranici vytáhl některá fakta o čarování. Přemluvili jsme ho ale, aby nepoužíval kohoutí hlavu, ale modernější třífázový emitor částic s klávesovým interface, který je teď ve slevě a nežere tolik co kohout.. Jakub Kolár jako Kristián (v originále dlouhý Kristián, pro Kolára ovšem nesplnitelné) hraje nenápadně, až nicotně. Ukazuje tím, jak těžké to mají normální muži, když se musí v souboji o ženu utkat s umělcem, eventuálně Krysařem.

Pro ty, kdo neznají děj Dykova Krysaře, ho ve stručnosti uvádíme. Ve hře ho více méně kopírujeme:

  1. Krysař přijede do Hammeln a zamiluje se do Agnes.
  2. Ona do něj.
  3. Krysař vyhání krysy (ve dne).
  4. Krysař stále miluje Agnes (v noci).
  5. Krysař se seznámí s rybářem Seppem Jörgenem a udělí mu rady do života.
  6. Krysař znepokojí obyvatele Hammeln tím, že je divný.
  7. Krysař ostře napadne konšele města Hammeln, že mu nezaplatili, a zapůsobí na ně znepokojivě.
  8. Krysař cítí, že je svazován láskou (k Agnes) a je tím znepokojen. Zkouší to rozchodit.
  9. Krysaře navštíví Faustus a působí na něj znepokojivě.
  10. Agnes přiznává, že s Kristiánem čeká dítě.
  11. Krysař zahraje na píšťalu a všichni spadnou do propasti.

A pokud se doma ještě v duchu vrátíte do staroněmeckého Hammeln, už pro vás postavy z této legendy nebudou éterické bytosti. Budou mít tváře, které jsme jim propůjčili kvůli Vám, našim milým divákům. Děkujeme, Vaše divadlo Pibimpap-Rizoto (nesklonn.).


Ze zkoušek:
Níže uvedené řádky, doufáme, dodají protagonistům, které uvidíte na scéně, i určitý lidský rozměr, tak důležitý pro jejich identifikaci v civilním životě.

„Já to říkám tímhle způsobem, protože jdu jako proti roli!“
Jakub Vyplel jde proti roli, protože se pokouší o tzv. vtělení nárazem.

„Počítám se středou“
Jiří Kolář, který neabsolvoval jedinou zkoušku, uklidňuje zbytek souboru, že v den představení to bude překvapivě jiné.