parníková výletní komedie bez opuštění paluby

V HLAVNÍCH ROLÍCH HRAJÍ:

Žorš Canzelloni ............... Martin PROKEŠ
Amos Columbusus ............... Marek HAŠPL
alternuje Jakub KOLÁR nebo Jakub VYPLEL

Fiorentina, jeho žena ............... Lenka NOVÁČKOVÁ
Helmut Schwer ............... Michael KUDELA
alternuje Libor ULOVEC

Eleonora Bedrewská ............... Kateřina HREČÍNOVÁ
Ilja .................. Jiří KOLÁŘ


Napsal a režíruje: Jakub KOLÁR


Tak! Čas volně plyne i bez vkusně podané a chutné porce vaší oblíbené kultury a už jsme tu opět s kusem dramatické flákoty. A jaký tedy Princ brabantský je? Autor nemá rád hry výstupového typu, tedy příchod/odchod. No, Princ brabantský takový je. Autor nemá rád hry se záměnami postav. No, Princ brabantský takový je. Autor nemá rád hry, kde mají ženy byť jen malounko, ale navrch. No, Princ brabantský takový je. Nedá se nic dělat. (To je ovšem osel, ten autor, když ví, co všechno nesnáší, a pak to tam všecko vrazí! - pozn. Pipkins. Autor se pochopitelně snaží, aby každá jeho hra byla jiná, že. A zatím se mu to snad daří, ne? - pozn. autor. Já si myslím, že autor je masochista. - pozn. Pipkins)

Na začátek je třeba říci, že "Princ brabantský" je parník, výletní parník. A že hra je natolik zmatečná, že si autor musel udělat snad patery podrobné výpisky, aby děj do sebe jakžtakž zapadal. Nakonec poslední chybu odstranil až 14 dní před premiérou. Naštěstí hra je napsána tak, abyste jednotlivé přesuny vůbec nemuseli sledovat, vše se na konci jednoznačně vysvětlí.

V Princi brabantském hrají mladí, protože je třeba, aby hra byla jaksepatří svěží, frešná. Lenka Nováčková je jako Fiorentina žena-vamp-začátečnice. Takový ten typ, co nejdříve koná, a pak hledá někoho, kdo to bude žehlit. A protože jí to moc sluší, hned někoho takového najde: Žorše v podání Martina Prokeše. Defenzivní mladík prosťáčkovitého typu je již Martinovou parketou, kterou tento interpret neustále leští a voskuje.

Pět, šest takových parket a je tu taneční parket pro Michaela Kudelu, který absolvoval pokročilé, speciálky, superspeciálkya vůbec žije patologicky zdravě. Ti ze starších diváků, kteří ještě rýsovali podle křivítka, jistě brzy prokouknou Michaelovy pohybové trajektorie. Ty se odvážně vinou kolem Kateřiny Hrečínové. Její eleonora Bedrewská je zralá žena a Kateřina ji hraje jako skutečně šťavnaté mango, čímž zastupuje na palubě Prince brabantského prvek normálnosti. S tímto prvkem vytvoří poklidnou sloučeninu Marek Hašpl. Nekompromisní roker musel velemužně krotit svůj temperament, zvyklý trhat G struny, aby nerozcupoval prostěradlo, které s ním při prvním výstupu elegantně hraje v překvapivé symbióze. Krocení bylo úspěšné, a tak až Marek odejde v roli z jeviště, můžete se těšit na Jiřího Koláře, který tepe miniaturní roli Ilji s filigránskou přesností. Protože, nejlepší, přátelé, nakonec.

Děkujeme.


Ze zkoušek:
Níže uvedené řádky, doufáme, dodají protagonistům, které uvidíte na scéně, i určitý lidský rozměr, tak důležitý pro jejich identifikaci v civilním životě.

"Nemůžu, když má fousy!"
Lenka Nováčková se chce pořádně ponořit do zkoušení scény sblížení se Žoršem Martina Prokeše, ale Martin se nechce (oholit).

„Budu to asi hrát až moc otupěle, procházím životní krizí."
Na požadavek režiséra, aby hrál svoji roli "otupěle", Marek Hašpl vysvětluje, že prochází životní krizí.