hudební lázeňská komedie od pramene

V HLAVNÍCH ROLÍCH HRAJÍ A ZPÍVAJÍ:

Igor Stěpanovič Tomskij, kníže ............... Libor ULOVEC
Fifi Lopezová, pyrenejská orchidej ............... Kateřina HREČÍNOVÁ
Kiki Lopezová, její sestra ............... Klára SVOBODOVÁ
Volcrin, plukovník ............... Martin PROKEŠ
Mateřídouška, jeho neteř ............... Lenka NOVÁČKOVÁ
Fridolín Vendelín Hermelín von Burgschloss ............... Marek HAŠPL
alternuje Michael KUDELANapsal a režíruje: Jakub KOLÁR

Hudba: Libor ULOVEC a Csaba FARKAS
Klavírní úprava a doprovod: Jiří KOLÁŘ


Rok 1906. Mnozí z diváků si jistě pamatují, jaké to byly časy. Období velkého nedechnutí i zaslouženého odpočinku. Čas, který ač z fotografií se dnes jeví jako bezbarvý, či přinejlepším černobílý, byl posledním, jehož mnohotvárnost mohl proniknout jeden člověk. Například Cimrman, Pipkins ( Dík, Jakube - pozn. Pipkins), ale i Kolár. I když ten, jak známo, k tématu devadesát let mlčel. Teď však promluvil. Písní i prózou. Kus zmíněného světa umělecky uchopil a přenesl na prkna, která znamenají svět. A vybral skutečně to nejlepší, svět Mariánských lázní. Svět český, a tudíž Vám důvěrně známý, a zároveň svět kosmopolitní, a tudíž důvěrně známý Kolárovi.

Lázně kvasí a zároveň jsou ospalé. Autor zvolil ospalost. A to i ve chvílích, kdy děj eruptivně vrcholí (Jak? - pozn. Pipkins, Eruptivně, pozn. J.K.) To byl také jeden z důvodů, proč jsme do souboru angažovali Kláru Svobodovou do role Kiki Lopezové. Její neustále těžkými víčky přivřené oči evokují zmíněnou atmosféru dokonale. A nejen oči! I uši. Nos... Člověku se až chce zvolat, že Klára je ročník 1906, ale nakonec to nezvolá, protože na popsání Klářina výkonu slova nestačí.

Herečka vyniká hlavně v monologických, dialogických, němých i písňových pasážích. Při ostatních na jevišti není, aby příliš nezastiňovala ostatní členy souboru. Například Martina Prokeše, který je v souboru Pibimpap-Rizoto [nesklonn.] pionýrem a propagátorem tzv. "niterného herectví". Jedná se o typ herectví, které, jak sám interpret říká, "jde z tebe, vole!" Dlužno dodat, že postavu Volcrina (čti [volkréna]) pojal přesně v intencích zmíněného způsobu, převážně tedy prací peristaltiky střev a jemným "vrněním" vlásečnic.

Uvedené naopak vůbec nepoužívá Libor Ulovec. Svoji roli Tomského totiž hrubě tesá, především hlasem a slušivou ruskou papachou (Papouškem? - pozn. Pipkins. Papoušek je papagáj, ne papacha - pozn. J.K. Ach tak - pozn. Pipkins).

Kateřina Hrečínová v roli Fifi Lopézové působí také dobře. Herečka s již zralým výrazovým rejstříkem zaujme nejen dokonalou hrou obočí a rokokovou prací s vějířem, ale i tzv. "vandammovským" způsobem omdlévání (van Damme neomdlévá - pozn. Pipkins. Neomdlévá, ale to neznamená, že po něm nemůže být pojmenovaný způsob omdlévání! - pozn. J.K.).

Marek Hašpl a Lenka Nováčková - těm to sluší! Spolu i každému zvlášť. Lenka je mladá, půvabná, roztomilá, svěží. Marek také, ale...po svém. Dohromady jim je mírně nad čtyřicet, takže i jejich herectví lze považovat za dospělé, zralé.

Jiří Kolář zasedl ke klavíru. Jednak proto, že u něj nechtěl stát, jednak proto, aby Krevní destičky doprovázel. Jeho prsty se po klávesách zmítají jako rapper epileptik. Je to jasné - Jiří roste ve hvězdu. Vlastně ani nevíme, zda je lepší jako hudebník nebo jako herec.

Svůj rukopis ovšem představení vtiskl i jeden z nejvěrnějších diváků souboru Pibimpap-Rizoto [nesklonn.] Csaba Farkas. Tento noblesní a nonšalantní kosmopolita (s maďarsko-slovensko-českým kulturním zázemím) dokázal s virtuozitou sobě vlastní uchopit někdy až ne příliš rytmický text Jakuba Kolára a vyrobit tři hity (Libor Ulovec celých jedenáct!). I jemu bude tedy patřit váš potlesk, neboť v přítmí hlediště budete opět Vy, naši milí diváci.


Ze zkoušek:
Níže uvedené řádky, doufáme, dodají protagonistům, které uvidíte na scéně, i určitý lidský rozměr, tak důležitý pro jejich identifikaci v civilním životě.

"Fiki Lopezovy"
Souborný název sester Lopezových, který vymyslel Martin Prokeš
.

"Souhlasím!"
Odpověď Kláry Svobodové na nabídku, zda by se nechtěla stát jednou z hvězd souboru Pipimpap-Rizoto [nesklonn.].