Napsal a režíruje:
Jakub KOLÁR
Je tu opět Havana, hra, kterou Pibimpap - Rizoto [nesklonn.] bude hrát tak často, jak často se budou jeho herečkám rodit děti. Z tohoto pohledu by se dalo říci, že jde o hru motivační, z které musejí mít demografové radost. (Na minulém představení jsem ale v hledišti neviděl jediného demografa a to je pro tuto branži jistě nevalné vysvědčení. Fakt by mě zajímalo, co měli tak důležitého paralelního?! - pozn. Pipkins).
Začněme dvěma gratulacemi. Ne, třemi! Předně musíme pogratulovat
Naopak nijak se neomezovala
V roli Pedra jako nezvladatelné torpédo jeviště šněruje
Na úplný závěr původně autor koncipoval báseň, kterou mu však jeho kolegové ze souboru smetli ze stolu, že se tam nehodí. Pochopitelně o ni ale nemůžete být ochuzeni, neboť ona jaksi ve zkratce sumarizuje to, o čem Havana je. Na konci hry si tedy představte pozvolnou stmívačku a do ní tato slova z reproduktoru:
A tmu. A pak potlesk (Váš). A děkovačku (naši). A odchod domů (společně, neb my jsme jedni z Vás). Uf. Ale že jsou to krásné verše, co? Liboru Ulovcovi a jeho sličné ženě Helence ke zcela novému, čerstvému synu Tobiášovi. Však už také bylo na čase, aby se zjevil. Jana Hradecká má totiž pouze dcery, a navíc zatím nezadané, takže i když nejstarší ještě není ani devět let a nejmladší je sotva rok, zkušený psycholog-pozorovatel, za kterého se myslím mohu považovat (A já též. - pozn. Pipkins), zaznamená u Jany již první lehce nervózní mapování potenciálních nápadníků. No, u Tobiáše je na správné adrese. Chlapec je zdravě mohutný a roste z něho veselá (ale odpovědná) kopa. A je to také dítě štěstěny, neboť druhá gratulace míří přímo na něj. Ano, ten hoch má to štěstí, že má otce umělce. Otce herce. Otce Juana. Neboť v této roli je Libor v rozporu se svými kreacemi z minulosti uměřeně kvasný, kontrolovaně eruptivní, střídmě chtíčný (I když střídmý... Libor na jevišti žere papír, pokud vím, to má být narážka na jeho intelektuálštinu? - pozn. Pipkins). A jak víme od Goetha, v omezení se pozná mistr. Takže kdo chce, má možnost mistra v Liborovi poznat.
Majka Lukešová: chtěla si dopřát těhotenství a mateřství, a má je. A proto jí patří třetí gratulace, stejně mocná jako ty předchozí. Chtěla si dopřát roli Ernestiny, a má ji. Chtěla si znovu připomenout ty slastné okamžiky skliznění (Sklízení, ne? - pozn. Pipkins. Ne, skliznění, skliznění je obdobím opakovaného sklízení. - pozn. autor. Máš pocit, že Majka je schopna cosi opakovaně sklízet? - pozn. Pipkins. Ano, ty rýpavý rype, potlesk stinného hlediště! - pozn. autor) potlesku stinného hlediště, a má... No, nepředbíhejme.
Jakub Kolár. Pracuje sice v mělkých vodách přímotopného herectví, tj. topí se přímo v textu, nikoli jako někteří jiní v jeho významech, ale o to je rejdivější, squashovější, ricochetovější. Naštěstí je jeho detonační síla a pohybová emergie ředěna mocnými doušky piva, které si interpret (v roli!!!) dopřává, a také jej čas od času ztluče
Jana Hradecká, jež sice své jinak nespoutané emoce budí na jevišti ztěžka, ale když už procitnou, mají sílu pohybu tektonicklých desek. A Jana pracuje jako skutečně velmi čiperné plato, dalo by se dokonce říci, že v jejím případě nejde o tektonickou desku, ale o tektonický skateboard.
Sám se svou skleničkou
Ve stínu palem zabíjím
Hodiny, co kolem jdou
Vždy jen tak náhodou
Namátkou...
Ze zkoušek:
Níže uvedené řádky, doufáme, dodají protagonistům, které uvidíte na scéně, i určitý lidský rozměr, tak důležitý pro jejich identifikaci v civilním životě.
"Už nebudeme zkoušet, teď to necháme uzrát!"
Všichni. Myslíme si totiž, že zrát může i skutečně malé množství umění.
" Rozhodl jsem se, že některé gagy na jevišti vypustím, neboť si na ně nevzpomenu."
Libor Ulovec umně zakomponovává svůj chronický zapomínací proces do procesu studia role.