Kdy vzniklo Pibimpap-Rizoto [nesklonn.], nikdo neví. Jedni tvrdí, že to bylo v sobotu, druzí, že v roce 1989. Třetí o tom nevědí už vůbec nic. Inu, pravda bude asi někde uprostřed. Každopádně byly tenkrát ještě takové tmy, že to snad nevíme ani my.

U zrodu Pibimpap-Rizoto [nesklonn.] stáli Jakub Kolár, Libor Ulovec a Jana Hradecká. Ta tenkrát ještě pod dívčím jménem Svobodová. Posléze se rozhodla, že dívka sice zůstane, ale jméno si změní. To se ovšem už nepatří. Tedy tito tři - jak vidíte, ani Pipkins při tom nebyl, neboť stříhal trávník - napsali v Prachaticích (nebo Mnichově Hradišti nebo kde vlastně) první hru. Jmenovala se "Nevratná láhev" a poprvé se v ní objevily postavy inspektorů Torrwarssonů, a to hned šest. Toto svěží dílko bylo premiérováno někdy na podzim 1987. Diváci jej shledali surrealistické až abstraktní, herci sami je hodnotili jako zdařilé. A to je povzbudilo natolik, že založili Pibimpap-Rizoto [nesklonn.].

Možná vás napadlo, jak tento marketingově nešťastný název vznikl? V době temného beznázví jej vymyslel Libor Ulovec. Tolik k názvu.

Pibimpap začínalo v divadle Jana Kašky na Zbraslavi úspěšnou absurdní komedií z půvabné Paříže Lovec lišajů, která začínala lekcí francouzštiny. Poté divadlo vystřídalo ještě jiné sály: KD Kaplická street, Klub Ořechovka, P klub Trojická, dnes již zaniklé prostory divadla MINOR na Senovážném náměstí, kulturní dům Solidarita a nakonec slavné Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Hostila jej i prkna v Řeznické či divadla Komedie.

Soubor Pibimpap-Rizoto [nesklonn.] tvoří všichni naši herci. Vzpomeňme však těch, kteří s námi hráli a již nehrají: Terezka Kamenická (v podstatě zakládající členka), Martin "Márfy" Hrubý (to byla ovšem hvězda, škoda ho, nyní hraje v Mladé Boleslavi), Marek Columby, Kateřina Wildová, Jiří Neuman, Martin Grmela, Kateřina Rychnovská, Petr Novák, Jenda Plzenský, Pavel Hradecký (ano, tušíte správně, manžel, manžel Jany Hradecké), Csaba Farkas, cizí děti, čokl Hradeckých....... a snad jsme nikoho nevynechali.

Na repertoáru jsou samé původní laškovné hry, naposledy byla premierovaná pokojová komedie s mnoha ženami Pokoje s tchýněmi s takřka existenciální zápletkou (Pozor, nikoliv oplatkou - pozn. Pipkins). Z nabídky je stažen Plot pro celkovou děsnost. Ostatní kusy se hrají (a snad i budou hrát) stále s prodlevami nejrůznější délky a s většími či menšími úpravami či doladěními (někdy i s jinými závěry). Názvy her v levém nabídkovém sloupci jsou uvedeny v takovém pořadí, v jakém byly uváděny.

Všechny jsou chuťovkami konverzačního charakteru z dílny Jakuba Kolára. Šikovný chlapík, skutečně. (Nejvyšší čas, abyste to vypnuli, tuhle stránku psal totiž taky on, rozumíte, co tím chci říct... On s tím nepřestane, rozumíte, dál se bude vyvyšovat, on je vynálezce samochvály, narcis, samolibý frajer a exemplární honitrik - pozn. Pipkins) No, ještě se k němu vrátíme. Ostatní herci však s jeho texty kreativně zacházejí tak, aby každá formovaná divadelní postava byla krevnatá, živoucí, pravdivá a k nakousnutí.

Letošní, již mnohotá divadelní sezóna, opětovně přivádí soubor Pibimpap-Rizoto na prkna, která znamenají svět. Divadlo chytá další, snad silnější a čerstvější, dech. Sledujte pozorně vývěsky v tramvajích, ve školách atd., tuto webovou stránku a další naše návěstidla. Nebojte se i ústních informací. Ovšem vaše návštěvnost stojí a padá s našimi výkony a předvedenými hrami. Takže je to zase všechno na nás. No, snad to zvládneme.

A když už tohle všechno víte, co vám brání zalistovat si v pibimpapích stránkách dál. Mějte se báječně. Na shledanou!

S úctou vaše

divadlo Pibimpap-Rizoto [nesklonn.]