duchůplná komedie ze staré ruiny

V HLAVNÍCH ROLÍCH HRAJÍ:

Mure, architekt ............... Libor ULOVEC
alternuje Martin PROKEŠ

Wardová, jeho asistentka ............... Lenka NOVÁČKOVÁ
alternuje Markéta LUKEŠOVÁ

Henry Noddack, duch ............... Jakub KOLÁR
alternuje Jakub VYPLEL

Julie, jeho žena ............... Jana HRADECKÁ
Soňa, jejich dcera ............... Kateřina HREČÍNOVÁ
Richard Hesper ............... Martin PROKEŠ
alternují Libor ULOVEC nebo Marek HAŠPL

Hieronymus Paddock
režisér (role)
............... Jiří KOLÁŘ
alternuje Jakub KOLÁRNapsal a režíruje: Jakub KOLÁR


Noddack Hillem vstoupil kdysi autor, Jakub Kolár, na pole experimentálního divadla. Že z něj hned vzápětí ihned zase vyskočil, je věc druhá. Ovšem nechal zde po sobě solidní pomníček, mohylku. Jedná se o tzv. imaginární zhmotnění imaginární čtvrté stěny jako gagotvorný prvek překvapivé účinnosti a šoknosti. Vzhledem k tomu, že tato záležitost klade na interpreta (herce i vykladače zmíněné věty) extrémní nároky, nechme ji stranou. Předešleme pouze, že k imaginárnímu zhmotnění dojde hned na počátku hry a pak málem ještě několikrát. A je to skutečně síla. Pokud nás prameny nebalamutí, tak Pibimpap - Rizoto [nesklonn.] je jediné divadlo na světě, které má tento náročný prvek v některé hře svého repertoáru. I to ukazuje, jaký potenciál v sobě PRN skrývá. (V téhle chvíli se musím připojit. Je to, diváci, fakt síla. A pak se mi líbí i to, že na pár z vás spadne žížala či červík a někomu se možná zasekne rybářskej háček do hlavy. - pozn. Pipkins. Ten červík je z papíru, ty nimrale, a ten háček taky! - pozn. autor. A ta žížala? - pozn. Pipkins. Ta taky, ty nimrale! - pozn. autor. Nejsem nimral. - pozn. Pipkins.)

Zastavme se dále u dvou našich herců. Libor Ulovec na jeviště vyběhl dá se říci bez zkoušky, přímo ze své advokátní kanceláře, ještě s hlavou plnou rozpracovaných akt. I to ukazuje, jak je věrný své práci a zároveň Pibimpap, neboť mezi své diváky se utrhl přesně na osmou hodinu od rozdělaných aktů. (Tak to je ovšem sprosťák, v pracovní době si maluje ženy. Já bych ho hnal! A ty jeho modelky taky! Tohle bych nestrpěl. A maluje aspoň dobře? Koupil bych obrázek... - pozn. Pipkins.) Aha, tak promiňte. Oprava: I to ukazuje, jak je věrný své práci a zároveň Pibimpap, neboť mezi své diváky se utrhl přesně na osmou hodinu od rozdělaných akt. (Aha, tak to mě ovšem zklamal, pracant. Tss... Já bych se svýho nadřízenýho nebál. Klidně bych ty fidlátka rozbalil. - pozn. Pipkins.) No, nechme toho.

Druhý lepý chlapík, o kterém se chceme zmínit, je Jiří Kolář. Jeho nepřítomnost na zkouškách byla způsobena tím, že na ně nepřišel. Inu, i tak zvládl hned dvě (sic!) role, které mu ostatní pověsili na krk. Ale Jiří nejenže nepoklesl v kolenou, ale ještě se vypjal k výkonu, jehož svědky budete (Snad... - pozn. Pipkins.) dnes i vy. Jiří hraje Paddocka (náročná figurka, Paddockova slova musí na jevišti řezat až do morku kostí) a režiséra (náročná figurka, režisérova slova musí na jevišti řezat až do morku kostí). No, je vidět, že Jiří by to se svým sporým hereckým rejstříkem zvládnout mohl. A on to zvládne, a navíc jednotlivé party odstíní takovým způsobem, že budete rádi, že máte tenhle program se soupisem postav a jejich obsazení.

Jana Hradecká dokáže pojmout svoji postavu jak historicky, tak současně, čímž na jevišti vytvoří tzv. herecký vír, který do sebe vtáhne jak ostatní, tak oči a zraky diváků (Držet si brýle - pozn. Pipkins.)

Kateřina Hrečínová však ve víru krouží odvážně jako škuner mořské vlčice, její čisté a vkusné herectví dává vzpomenout na Kateřinu Kolárovou ve stejné roli, ale jindy (Myšleno jindy v minulosti - pozn. Pipkins.)

Martin Prokeš, to je kus. pochopitelně kus herce. Jedině on se hodí na roli Noddacka, který je hlavou své rodiny již několik století. To by myslím zkrušilo i jiné borce, že Arnolde S. a Jean-Claude V. D.? Nikoli však Martina, najedl se a napojil a odskočil si, takže se cítí jako včera, kdy se cítil dobře, protože se ještě nehrálo.

Lenka Nováčková maličkou roli Wardové rozstříhala na nudličky a ty umně nalepuje do paměti diváků, takže ti na ni myslí, i když na jevišti zrovna není. To znamená, že na ni myslí pořád. a dobře dělají, to pomyšlení je totiž velmi příjemné. Tak příjemné, že Marek Hašpl musel vyvinout masivní sílu a dát se na potápění, aby Lenku z hlavy abstrahoval (No, snad je to slovo správně, Jakube - pozn. Pipkins) a mohl se nezatížen vrhnout na roli Hespera, který je mu blízký nejen počátečním písmenem jména, ale i určitou okouzlujícností hraničící až s roztomilostí. Marek je však rocker, takže jeho harmoničnost v sobě nese spodní tóny Led Zeppelin, Oasis a trubky.To znamená, že na své si přijdou nejen ctitelé divadla, ale i hudby.

Děkujeme, děkujeme, děkujeme.


Ze zkoušek:
Níže uvedené řádky, doufáme, dodají protagonistům, které uvidíte na scéně, i určitý lidský rozměr, tak důležitý pro jejich identifikaci v civilním životě.

"No jo, no jo, bohužel hrajem!"
Libor Ulovec zve autora a režiséra Jakuba Kolára na představení, kterým se Jakub hodlá nechat příjemně překvapit.

"Přijdu!"
Jiří Kolář, který v Noddack Hillu obhospodařuje celkem dvě role, dělá po 100% absenci na zkouškách ostatním hercům radost.